# Stav e-mailového marketingu: zářijové vydání

Kanonická URL: https://brew.new/cs/blog/state-of-email-september-2026
Autor: Thomas Park
Publikováno: 2026-09-30
Aktualizováno: 2026-09-30

The State of Email je náš měsíční report o tom, co se změnilo pro všechny, kdo posílají marketingové e-maily a e-maily životního cyklu: u poskytovatelů e-mailových schránek, na platformách, v číslech, v pravidlech i ve výhledu na nadcházející sezónu. Každé tvrzení odkazuje na svůj zdroj, a když firma reportuje o vlastních zákaznících, upozorníme na to.

Toto první vydání pokrývá srpen a září 2026. Ve zkratce: v inboxech přibylo AI čtenářů, e-mailové platformy dovolují externím agentům víc, Gmail svá pravidla nezměnil, zato přišel o jeden ze svých nejoblíbenějších přehledů, a předpovědi, které oddělují online prodej od celkového maloobchodu, počítají s tím, že online poroste rychleji. Nemáš moc času? Podle říjnového checklistu na konci můžeš rovnou jednat.

![Časová osa událostí ze světa e-mailu, které toto vydání pokrývá, od konektoru Loops pro Claude 12. srpna po sváteční průzkum Validity 30. září.](/images/blog/state-of-email-september-2026-timeline.png)

*Šestnáct datovaných událostí, ze kterých toto vydání vychází. Na každou z nich níže odkazujeme.*

## Hlavní body

- Apple 14. září vydal iOS 27 se Siri AI a 15. září se AI Overviews ve vyhledávání služby Gmail dostaly k placeným tarifům po celém světě, s výjimkou osobních účtů v EHP, Spojeném království, Švýcarsku a Japonsku. Víc tvých e-mailů najde a shrne asistent dřív, než je kdokoli přečte.
- Požadavky služby Gmail na odesílatele se nezměnily, ale Postmaster Tools v1 končí a v2 nemá přehled reputace domény ani IP. Sleduj místo toho míru spamu a vlastní data o zapojení.
- Mezi 12. srpnem a 29. zářím přišly s novým nebo rozšířeným přístupem pro agenty firmy Klaviyo, HubSpot, Salesforce, Braze, Customer.io, Brevo, beehiiv, Loops, Intuit Mailchimp i Brew.
- Zveřejněné benchmarky míry otevření se pohybují od 11 % do 43 %, protože každá firma počítá jinak, takže se porovnávej s vlastní historií. Zákazníci Brew měli v srpnu a září průměrnou míru otevření 35,6 % a míru prokliku z otevření 42 %, po odfiltrování strojových otevření a prokliků botů.
- Adobe čeká, že americké online tržby za svátky dosáhnou v listopadu a prosinci 275,1 miliardy dolarů a v říjnu dalších 95,8 miliardy dolarů. Říjen už k sezóně patří.

## V inboxu přibývá AI čtenářů

### Apple: iOS 27 a Siri AI

Apple vydal iOS 27, iPadOS 27 a macOS 27 [14. září](https://www.apple.com/newsroom/2026/09/major-updates-for-apples-software-platforms-are-now-available/). Hlavní novinka, Siri AI, „dokáže porozumět osobnímu kontextu napříč zprávami, e-maily, fotkami a dalším obsahem“. Spustila se jako beta v angličtině, francouzština, japonština, korejština, portugalština a španělština mají přijít v říjnu. V EU zpočátku není na iOS, iPadOS a watchOS k dispozici.

Změnilo se i vyhledávání v aplikaci Mail: „zcela nový systém řazení v aplikaci Mail zobrazuje v sekci Top Hits ještě relevantnější výsledky“ a Mail teď vyhledává „podle významu, nejen podle zadaných slov“, jak [si všiml web 9to5Mac](https://9to5mac.com/2026/09/23/ios-27-gives-apple-mail-my-most-wished-for-feature-upgrade/).

[Rozbor vydání](https://www.validity.com/blog/email-radar-what-apples-september-2026-release-means-for-email/) od Validity mluví bez obalu: „marketéři by měli počítat s tím, že tradiční metriky zapojení (otevření, prokliky atd.) budou skutečnou užitečnost zpráv podhodnocovat, protože role společnosti Apple jako prostředníka mezi značkami a příjemci sílí“. Apple k funkci Mail Privacy Protection nic nového neřekl, takže otevření v Apple Mail ber jako stejně nespolehlivá jako dřív.

### Google: AI Overviews a Gmail Live

Dne [15. září](https://workspaceupdates.googleblog.com/2026/09/gmail-searchs-ai-overviews-now-available-globally.html) Google rozšířil AI Overviews ve vyhledávání služby Gmail do celého světa, a to pro placené tarify, které mají jazyk služby Gmail nastavený na angličtinu. Na otázky zadané do vyhledávacího pole odpovídá „stručnými shrnutími a odpověďmi, bez prohrabávání e-mailů“. Spotřebitelé potřebují Google AI Plus, Pro nebo Ultra a osobní účty v EHP, Spojeném království, Švýcarsku a Japonsku jsou vyloučené. O dva týdny dřív, [3. září](https://blog.google/products-and-platforms/products/workspace/voice-features-gmail-docs-keep/), Google oznámil Gmail Live, hlasový režim, který umí najít „konkrétní údaje v inboxu jen na základě jednoduchých otázek“.

### Co to znamená pro tebe

Asistent čte tvůj text, ne tvůj design. Kód zapečený do obrázku, termín, který je jen v banneru, název produktu, který existuje jen v alternativním textu: to všechno se hůř hledá i správně cituje. Nabídku, kód, datum vypršení, číslo objednávky i požadovanou akci piš jako text, ne do obrázků.

Lidé ale asistentům své inboxy zatím nepředávají. Ve [svátečním průzkumu Validity](https://www.prnewswire.com/news-releases/nearly-half-of-younger-buyers-will-trust-a-brand-less-by-the-time-the-holidays-end-validity-research-finds-302893607.html) 7 % respondentů používá ke zvládání svátečních e-mailů AI shrnutí a 36 % nechce v inboxu žádného AI asistenta, i když 25 % by ho využilo k vyhledání nejlepších nabídek.

## Doručitelnost: stejná pravidla, méně signálů

### Požadavky služby Gmail platí dál

V srpnu ani v září jsme nenašli žádný nový požadavek služby Gmail na odesílatele. [Časté dotazy pro odesílatele](https://support.google.com/mail/answer/14229414) dál žádají držet spam nahlášený uživateli pod 0,1 % a nikdy nedosáhnout 0,3 % a uvádějí, že „od listopadu 2025 Gmail zpřísňuje vymáhání pravidel u provozu, který je nesplňuje“, a to dočasným i trvalým odmítáním zpráv.

### Postmaster Tools v1 končí

Tahle změna leckoho zaskočí. Al Iverson [20. srpna informoval](https://www.spamresource.com/2026/08/gpt-v1-retirement-and-important-updates.html), že Google zrušil pozastavení vyřazování v1: „GPT V1 se nyní postupně vyřazuje.“ Verze 2 „neobsahuje ukazatele reputace, které měla V1“, takže s ní mizí i hodnocení reputace domény a IP (špatná, nízká, střední, vysoká).

Pokud se někdo z tvého týmu na ten graf každé ráno dívá, dej mu hned novou rutinu: míra spamu, stav souladu ve v2, kódy nedoručení a odkladů z tvých odesílacích logů a zapojení podle poskytovatelů schránek z vlastních dat.

### Deset dní, kdy zlobil Microsoft

Mezi 31. srpnem a 9. zářím zaznamenal Microsoft tři samostatné incidenty Exchange Online, které 10. září [dal dohromady web emailexpert](https://emailexpert.com/microsofts-ten-days-three-exchange-online-incidents-three-causes/):

| Kdy | Incident | Co se stalo |
| --- | --- | --- |
| 31. srpna až 3. září | MO1465074 | Chyba v konfiguraci ověřování zasáhla Exchange Online a další služby Microsoft 365 zhruba na 67 hodin. |
| 4. září | EX1467029 | Doručování externí pošty se odkládalo s kódem `451 4.7.500 Server busy` a podkódem `S77714`. Microsoft to přičetl antispamovému modelu a pravidlu pro omezování (throttling), které se spouštělo i během obnovy. |
| 9. září | EX1469649 | Mobilní Outlook a Outlook pro Mac se nemohly připojit poté, co aktualizace toku pošty vyhnala nahoru zátěž CPU. |

Zapamatuj si 4. září. Microsoft v dokumentaci popisuje `451 4.7.500` jako omezování způsobené změnou v chování odesílatele, takže odesílatelé hledali chybu nejdřív u sebe. Pak ale One.com, Qboxmail, Mailjet i Poppulo hlásily stejné kódy napříč všemi IP adresami a regiony. Než omezíš objem nebo pozastavíš doménu, protože Microsoft odkládá doručení, ověř si, jestli to nevidí i všichni ostatní.

Microsoft je pořád ten z velkých inboxů, do kterého se dostává nejhůř: [benchmark Validity za rok 2026](https://www.validity.com/wp-content/uploads/2026/03/2026-Benchmark-Report.pdf) mu za rok 2025 připsal míru doručení do inboxu 77,4 %, zatímco u služby Gmail to bylo 89,8 % a celosvětově 87,2 %.

### Černá listina pro falešné zahřívání

Dne [3. září](https://www.prnewswire.com/news-releases/validity-launches-heatwave-blocklist-to-combat-unethical-cold-email-practices-and-synthetic-domain-warming-302868287.html) spustila Validity Heatwave, černou listinu domén zahřívaných sítěmi falešných účtů, které si mezi sebou vyměňují umělá otevření, prokliky a odpovědi. Podle firmy už na ní bylo přes 1 milion domén. Pokud pod tvým jménem dělá agentura nebo dodavatel outreach nebo zahřívání, své domény si v ní vyhledej.

### DMARC: zveřejněno neznamená vynuceno

Dvě studie firem z oboru zkoumaly, co záznamy DMARC skutečně říkají, nejen jestli existují. [1lookup](https://www.1lookup.io/research/email-authentication-2026) je kontroloval v září, [EasyDMARC](https://easydmarc.com/blog/ebook/dmarc-adoption-report-2026/) změřil mnohem větší vzorek dříve v roce:

| Soubor domén | Zveřejňuje DMARC | Vynucuje (quarantine nebo reject) | Zdroj |
| --- | --- | --- | --- |
| 5 000 největších domén přijímajících poštu | 84,4 % | 65,5 % | 1lookup, září 2026 |
| 3 000 domén kolem 500 000. místa v žebříčku | 65,2 % | 29,5 % | 1lookup, září 2026 |
| 1,8 milionu domén z čela žebříčku | 52,1 % | 22,9 % | EasyDMARC, začátek roku 2026 |

Záznam `p=none` spoofing jen hlásí a nic z něj neblokuje. Vynucení je navíc podmínkou pro logo v inboxu: BIMI ho vyžaduje a záznam BIMI zveřejňuje jen 15,7 % z 5 000 největších domén. Phishingu před svátky přibývá (víc níže), takže dotáhnout DMARC do vynucení je jeden z nejlepších říjnových projektů, jaké si můžeš vybrat. Nastavení popisuje náš [průvodce doručitelností](/cs/blog/email-deliverability).

## E-mailové platformy se dál otevřely AI agentům

Nejzřetelnější produktový trend období: místo dalšího asistenta uvnitř vlastní aplikace pouštějí platformy ke svým datům a akcím agenty, kteří žijí jinde, většinou přes Model Context Protocol (MCP) nebo oficiální konektory pro Claude a ChatGPT. Většina už nějaké řešení měla. Toto období přineslo víc nástrojů, širší přístup k zápisu a nové konektory.

| Datum | Firma | Co vyšlo nebo bylo oznámeno |
| --- | --- | --- |
| 12. srpna | Loops | [Workflows API a konektor pro Claude](https://loops.so/changelog/workflows-api-claude-connector) |
| 31. srpna | Intuit Mailchimp | [Konektor Mailchimp v Perplexity Computer](https://www.intuit.com/blog/innovative-thinking/tech-innovation/intuit-perplexity-partnership/), vedle QuickBooks |
| 9. září | Klaviyo | [„260+ MCP nástrojů a funkcí a 490+ API“](https://www.klaviyo.com/newsroom/kbos-2026-headless) dostupných z Claude, ChatGPT a dalších AI systémů |
| 10. září | Customer.io | [Agent, CLI a MCP nástroje, které analyzují data pracovního prostoru](https://docs.customer.io/release-notes/2026-09-10-agent-analytics/) |
| 16. září | HubSpot | [Breeze Assistant](https://www.hubspot.com/company-news/fall-26-spotlight), který „teď jedná“ a přiděluje práci agentům |
| 17. září | Brew | [Sekvence](/cs/blog/email-flows): 151 zachycených e-mailových sekvencí, které agent může číst přes API a MCP |
| 23. září | Brew | [Klíče organizace](https://docs.brew.new/changelog/posts/organization-keys): jeden API klíč nebo jedno MCP připojení pro všechny značky v organizaci |
| 28. září | Brevo | [Konektor pro Claude](https://www.brevo.com/blog/ask-a-question-get-a-campaign-with-the-brevo-connector-for-claude/), který čte kontakty a výsledky a ukládá koncepty e-mailů a SMS |
| 29. září | beehiiv | [Oficiální konektor v Claude a ChatGPT](https://product.beehiiv.com/p/paid-recs-beehiiv-ai-and-more) |
| 29. září | Salesforce | [Headless Marketing s MCP servery](https://www.salesforce.com/blog/dreamforce-2026-5-ways-marketing-cloud-is-building-a-new-model-for-growth/) a Campaign Agent pro Marketing Cloud |
| 29. září | Braze | [Operator Connect](https://martech.org/braze-expands-ai-from-content-creation-to-campaign-operations/), který přes MCP přenáší asistenta Braze do nástrojů jako Claude |

Úkoly agentů se taky zvětšily. Agentic Standards od Braze předávají agentům kontrolu kvality kampaní, [Monitoring Agent](https://iterable.com/blog/fall-2026-product-launch/) od Iterable „zachytí první signály, vysvětlí, co se stalo a proč na tom záleží“, Salesforce tvrdí, že jeho Campaign Agent po spuštění kampaně „pracuje dál“, a [Lifecycle Intelligence](https://www.attentive.com/press-releases/attentive-releases-new-ai-pro-and-ai-reporting-functionality-helping-brands-turn-customer-signals-into-higher-value-engagement) od Attentive přidává publika podle afinity k produktům. V srpnových výsledcích se Klaviyo popsalo jako „autonomní B2C CRM“ a HubSpot jako „agentní zákaznická platforma pro rostoucí firmy“.

Jeden detail ze spotřebitelské strany stojí za převzetí. [Engadget u konektoru Claude pro Gmail upozorňuje](https://www.engadget.com/2249396/how-to-let-claude-send-emails/), že „Claude ve výchozím nastavení před odesláním jakéhokoli e-mailu požádá o souhlas“. To je správné výchozí nastavení i pro marketing. Jakmile se agent dostane k ostrému seznamu kontaktů, záleží na tom, kdo co schválil, stejně jako na samotném textu.

Přesně tak jsme postavili [MCP server](/cs/blog/brew-mcp) Brew: při připojení přes OAuth čeká ostrá rozesílka, dokud ji člověk nepotvrdí, a od září může jedno připojení pracovat se všemi značkami v organizaci, přičemž každé volání uvádí značku, které se týká. (Upozornění: s několika firmami z té tabulky soutěžíme. Uvedli jsme datovaná oznámení s odkazy a nijak jsme je neřadili.)

## Co říkají čísla

### Míry otevření se mezi firmami nedají srovnávat

Každý benchmark za rok 2026 uvádí jinou „průměrnou míru otevření“ a většina rozdílu je čistá aritmetika. Některé jsou vážené objemem, jiné ne, některé jsou mediány a některé započítávají strojová otevření, která generuje Mail Privacy Protection v Apple Mail.

![Sloupcový graf průměrných měr otevření: zákazníci Brew 35,6 % v srpnu a září 2026 po odfiltrování strojových otevření, vážený průměr Selzy 11,0 %, Brevo 20,73 %, které po započtení otevření z Apple Mail Privacy Protection stoupne na 33,87 %, Klaviyo 31 % u kampaní a MailerLite 43,46 %.](/images/blog/state-of-email-open-rate-definitions.png)

*Stejný název metriky, různé definice. Vlastní číslo Brevo se po započtení otevření z Apple MPP posune z 20,73 % na 33,87 %. Hodnota 35,6 % u Brew je to, co zbude po odstranění rozpoznaných strojových otevření.*

| Zdroj | Uváděná míra otevření | Jak se měří |
| --- | --- | --- |
| [Selzy](https://selzy.com/en/benchmarks/email-marketing-benchmarks-2026/), červen až červenec 2026 | 11,0 % vážený průměr, 13,6 % medián | Unikátní otevření vůči doručeným, vážená objemem; 602,2 milionu e-mailů |
| [Brevo](https://www.brevo.com/blog/email-marketing-benchmarks/), data za rok 2025 | 20,73 %, s Apple MPP 33,87 % | Nevážené průměry bez odlehlých hodnot; přes 175 000 zákazníků |
| [Klaviyo](https://www.klaviyo.com/products/email-marketing/benchmarks), report 2026 | 31 % kampaně, 32,2 % sekvence | Zákazníci Klaviyo, podle textu reportu přes 183 000 |
| [MailerLite](https://www.mailerlite.com/blog/what-is-good-open-rate-and-ctr-for-email), prosinec 2024 až listopad 2025 | 43,46 % | 3,6 milionu kampaní od více než 181 000 účtů |
| [Brew](https://docs.brew.new/analytics/key-metrics-and-terms), srpen až září 2026 | 35,6 % | Rozesílky zákazníků Brew; rozpoznaná strojová otevření (přednačítání kvůli ochraně soukromí v Apple Mail, bezpečnostní skenery) a prokliky botů jsou ve výchozím nastavení vyloučené |

Otevření proto porovnávej jen s vlastní historií na stejné platformě a cíle stanovuj podle prokliků, konverzí a tržeb na příjemce. A pak si ověř, co vlastně počítá tvůj přehled, protože právě v tom se platformy liší nejvíc.

Stejně čti i naše vlastní číslo. Napříč rozesílkami zákazníků Brew v srpnu a září bylo otevřeno 35,6 % doručených e-mailů, a to po odstranění načtení pixelu, která rozpoznáme jako přednačítání kvůli ochraně soukromí v Apple Mail nebo jako bezpečnostní skenery. To je víc než 31 % u Klaviyo i 33,87 % u Brevo včetně MPP, a to bez strojových otevření, která by číslo nadsazovala. Proto si myslíme, že Brew je teď nejlepší místo, kde číst otevření a prokliky: filtrování běží ve výchozím nastavení u každé rozesílky a nic se nenastavuje, takže když se míra pohne, je mnohem pravděpodobnější, že čtenáři opravdu udělali něco jinak. Žádný filtr nezachytí všechny skenery a naši zákazníci jsou jiná skupina než zákazníci těchto firem, takže to ber jako naše data, ne jako kontrolované srovnání. Otázky, které klást každé statistice, najdeš v našem průvodci [kterým benchmarkům věřit](/cs/blog/email-marketing-statistics).

### Prokliky řeknou víc než otevření

Otevření říká, že předmět a odesílatel si vysloužili pohled. Proklik říká, že e-mail splnil svůj úkol. Vyplatí se sledovat dva poměry: míru prokliku, tedy podíl příjemců, kteří klikli, a míru prokliku z otevření (CTOR), tedy počet unikátních příjemců, kteří klikli, vydělený počtem unikátních příjemců, kteří e-mail otevřeli.

![Dva sloupcové grafy porovnávající prokliky. Míra prokliku: zákazníci Brew zhruba 15 %, Brevo 2,27 %, MailerLite 2,09 %, kampaně v Klaviyo 1,69 %. Míra prokliku z otevření: zákazníci Brew 42 %, typické rozpětí 10 % až 20 % podle Brevo a MailerLite 6,81 %.](/images/blog/state-of-email-click-rates.png)

*Míra prokliku u Brew je odvozená z míry otevření a míry prokliku z otevření. Prokliky botů jsou z čísel Brew odfiltrované.*

| Zdroj | Míra prokliku | Míra prokliku z otevření |
| --- | --- | --- |
| Zákazníci Brew, srpen až září 2026 | Zhruba 15 % | 42 % |
| [Brevo](https://www.brevo.com/blog/email-marketing-benchmarks/), data za rok 2025 | 2,27 % u kampaní, 7,39 % u automatizovaných a transakčních e-mailů | Typické je podle Brevo 10 % až 20 % |
| [MailerLite](https://www.mailerlite.com/blog/what-is-good-open-rate-and-ctr-for-email), prosinec 2024 až listopad 2025 | 2,09 % | 6,81 % |
| [Klaviyo](https://www.klaviyo.com/products/email-marketing/benchmarks), report 2026 | 1,69 % u kampaní, 5,58 % u sekvencí | Nezveřejňuje |

Míra prokliku z otevření byla u zákazníků Brew 42 %: unikátní příjemci s proklikem vydělení unikátními příjemci, kteří e-mail otevřeli. Spolu s mírou otevření 35,6 % to vychází zhruba na 15 e-mailů s proklikem na každých 100 doručených, přičemž opakované prokliky v tomtéž e-mailu se nepočítají dvakrát. Jedno varování pro srovnávání míry prokliku z otevření mezi platformami: odstranění strojových otevření zmenší jmenovatel, a tím tuto míru zvedne. Míra prokliku vztažená k příjemcům tenhle problém nemá a v ní zákazníci Brew dosáhli několikanásobku zveřejněných průměrů pro kampaně. Míru prokliku můžou nafouknout i skenery odkazů, které kliknou na každou URL, a proto Brew rozpoznané prokliky botů před započtením odfiltruje. Pokud ti míra prokliku z otevření klesá, zatímco otevření se drží, podívej se na samotný e-mail: na nabídku, rozvržení a výzvu k akci.

### Automatizace vydělávají mnohem víc, než odpovídá jejich podílu na rozesílkách

Data tří platforem ukazují stejným směrem, i když žádná z nich nedokazuje, že převedení kampaně na sekvenci nárůst způsobí:

- [Klaviyo](https://www.klaviyo.com/products/email-marketing/benchmarks): kampaně tvoří 94,7 % rozesílek, přesto sekvence přinášejí téměř 41 % tržeb z e-mailu a tržby na příjemce mají téměř 18krát vyšší. Míra prokliku u sekvencí je 5,58 % oproti 1,69 % u kampaní.
- [Omnisend](https://www.omnisend.com/resources/reports/2026-ecommerce-marketing-report/), data za rok 2025 od 150 000 značek: automatizované e-maily vydělaly 2,87 dolaru na odeslaný e-mail, plánované kampaně 0,18 dolaru.
- [Selzy](https://selzy.com/en/benchmarks/email-marketing-benchmarks-2026/), polovina roku 2026: e-maily spouštěné událostmi a automatizované e-maily měly míru otevření 31,4 % a míru prokliku 6,4 %, oproti 11,0 % a 1,2 % u hromadných kampaní.

![Dvě dvojice sloupců porovnávající podíl na rozesílkách a podíl na tržbách u automatizovaných e-mailů: sekvence v Klaviyo s 5,3 % rozesílek a zhruba 41 % tržeb a hodnota na odeslaný e-mail podle Omnisend 2,87 dolaru u automatizací oproti 0,18 dolaru u kampaní.](/images/blog/state-of-email-automation-share.png)

*Malý podíl na objemu, velký podíl na tržbách, a to v datech obou firem.*

### Co zákazníci před svátky řekli firmě Validity

[Holiday 2026 Consumer Survey](https://www.prnewswire.com/news-releases/nearly-half-of-younger-buyers-will-trust-a-brand-less-by-the-time-the-holidays-end-validity-research-finds-302893607.html) od Validity, zveřejněný 30. září, se týká hlavně objemu e-mailů. Tisková zpráva neuvádí velikost vzorku ani zemi, takže ho ber jako orientační:

- 44 % dostává během svátků víc propagačních e-mailů a 36 % říká, že kvůli tomu objemu přehlédli účet, oznámení o odeslání zásilky nebo jinou důležitou zprávu.
- Každý třetí připouští, že už jen samotný objem e-mailů o svátcích by ho mohl přimět k odhlášení.
- Pro 47 % rozhoduje o otevření svátečního e-mailu od značky už důvěra v ni, víc než slevy, které zmiňuje 39 %.
- 22 % by uvítalo dočasnou možnost dostávat méně e-mailů („opt down“) nebo odběr na čas pozastavit.

Na ten poslední bod se dá zareagovat levně: volba „méně e-mailů až do ledna“ udrží odběratele, který by jinak odešel. A když lidé opravdu odcházejí, frekvenci jako důvod uvádějí jen zřídka. V datech Selzy z poloviny roku 2026 zvolilo 83,5 % z přibližně 173 000 odhlášení s uvedeným důvodem nějakou variantu „už mě to nezajímá“ a 6,8 % uvedlo, že e-maily chodí moc často. Jde o zákazníky jedné platformy, takže to ber jako signál.

### Co Mailchimp viděl v minulé hlavní sezóně

[Analýza hlavní sezóny](https://mailchimp.com/newsroom/peak-season-marketing-insights/) od Mailchimp, zveřejněná 21. září, pokrývá přes 44 miliard e-mailů a 83 milionů SMS odeslaných od Halloweenu do Silvestra 2025. Jde o korelace mezi zákazníky platformy Mailchimp:

- Segmentované e-maily s dynamickým obsahem měly během Black Friday a Cyber Monday o 11 % vyšší průměrnou hodnotu objednávky.
- O víkendech byla míra objednávek dvojnásobná oproti všedním dnům, přitom značky o víkendech posílaly zhruba o 60 % méně zpráv. Na neděli mezi Black Friday a Cyber Monday připadlo o 59 % méně e-mailů než na samotný Black Friday.
- 16,6 % zákazníků, kteří v hlavní sezóně nakoupili poprvé, nakoupilo znovu v prvním čtvrtletí 2026, a to v mediánu po 26 dnech.

Plánovat se vyplatí hlavně podle čísla o opakovaných nákupech. Sekvence po nákupu, která začne po první sváteční objednávce a poběží do ledna, pokryje přesně okno, ve kterém tyto druhé objednávky přišly.

### Pošli ROI 36 dolarů do důchodu

Věta „36 dolarů za každý vložený dolar“, která se objevuje v tolika prezentacích, pochází z [průzkumu Litmus z roku 2020](https://www.litmus.com/wp-content/uploads/2020/09/State-of-Email-Report_Fall-2020.pdf), tedy z toho, co uvedli sami marketéři. Číslo britské DMA za rok 2026, zhruba 41 liber za každou libru ([oproti zhruba 38 librám dříve](https://www.actionrocket.co/blog/dma-email-tracker-2026-key-takeaways-for-email-marketers)), také vychází z toho, co uvedli respondenti, a v [průzkumu Mailgun 2026](https://www.mailgun.com/email-impact-report/chapter/email-roi/) dokázalo ROI propagačních e-mailů vůbec změřit jen 46 % odesílatelů. Do plánu si místo toho dej vlastní tržby na příjemce.

## Dění na trhu

| Firma | Období a datum | Co firma oznámila |
| --- | --- | --- |
| Klaviyo | 2. čtvrtletí 2026, 5. srpna | [Tržby 370,6 milionu dolarů](https://investors.klaviyo.com/newsroom/news/news-details/2026/Klaviyo-Delivers-Strong-Q2-as-Autonomous-B2C-CRM-Strategy-Gains-Momentum/default.aspx), nárůst o 26 %; celoroční výhled zvýšen na 1,526 až 1,534 miliardy dolarů |
| HubSpot | 2. čtvrtletí 2026, 5. srpna | [Tržby 911,7 milionu dolarů](https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1404655/000119312526335148/hubs-ex99_1.htm), vykázaný nárůst o 20 % |
| Intuit Mailchimp | 4. čtvrtletí fiskálního roku 2026, 25. srpna | [Mailchimp je od 1. srpna řízen jako samostatný provozní segment](https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/896878/000089687826000029/fy26q4earningspressrelease.htm) a ve fiskálním roce 2027 se stane samostatným vykazovaným segmentem |
| Braze | 2. čtvrtletí fiskálního roku 2027, 8. září | [Tržby 227,2 milionu dolarů](https://app.edgar.tools/filing/1676238/0001676238-26-000039/a20260731-brazeincxq227ear.htm), nárůst o 26,2 %; 2 789 zákazníků |

Klaviyo se také dohodlo, že [převezme tým a technologii firmy Agency](https://www.klaviyo.com/newsroom/agency-elias-torres), AI společnosti Eliase Torrese, a 23. září SMS platforma Postscript [spustila e-mail](https://www.prweb.com/releases/postscript-launches-email-on-a-new-ai-native-retention-marketing-platform-302884359.html). Platformy, které vyrostly na SMS, a platformy postavené na e-mailu teď soupeří o stejný rozpočet na retenci.

## Regulace

### Platí povinnosti transparentnosti podle aktu EU o umělé inteligenci

Článek 50 aktu EU o umělé inteligenci (AI Act) platí od 2. srpna 2026, jak [shrnuje Morgan Lewis](https://www.morganlewis.com/blogs/sourcingatmorganlewis/2026/08/eu-ai-acts-transparency-rules-what-went-into-effect-on-2-august). Poskytovatelé nástrojů, které generují syntetický obsah, musí výstupy označovat strojově čitelným způsobem. Přechodné období do 2. prosince 2026 mají jen systémy, které byly na trhu už před 2. srpnem. Zavádějící subjekty, tedy firmy, které tyto nástroje používají, musí uvádět, že jde o deepfake, a totéž platí pro některé texty generované AI, které zveřejňují, aby informovaly veřejnost o záležitostech veřejného zájmu. Většina propagačních textů pod to nejspíš spadat nebude. Realistický AI obrázek člověka nebo místa ve tvém e-mailu ale může. Jde o shrnutí, ne o právní radu.

### Francie: lhůta pro sledovací pixely skončila

Francouzský úřad CNIL zveřejnil 14. dubna 2026 doporučení ke sledovacím pixelům v e-mailech, které odesílatelům dalo čas do 14. července, aby stávající odběratele informovali a umožnili jim vznést námitku; jeho [časté dotazy](https://www.cnil.fr/fr/faq-recommandation-pixels-courriers-electroniques) následovaly 22. července. Od té doby pixely vyžadují souhlas, ledaže slouží výhradně k zajištění doručitelnosti nebo bezpečnosti a splňují všechny podmínky. Pixel, který zaznamenává i čas otevření, už výjimce nepodléhá. Pokud posíláš e-maily francouzským příjemcům, termín už uplynul.

### USA: nové pravidlo click-to-cancel zatím není

Federální odvolací soud 8. července 2025 zrušil pravidlo FTC click-to-cancel (zrušení předplatného jedním kliknutím). Nové období pro připomínky FTC skončilo [13. dubna 2026](https://www.federalregister.gov/documents/full_text/html/2026/03/13/2026-04952.html) a ke 30. září jsme žádné nové konečné pravidlo nenašli. CAN-SPAM včetně funkční možnosti odhlášení dál platí.

## Výhled na 4. čtvrtletí

### Předpovědi na svátky

| Autor předpovědi | Zveřejněno | Předpověď |
| --- | --- | --- |
| [Adobe](https://news.adobe.com/news/downloads/pdfs/2026/09/adi-holiday-forecast-release-9-26.pdf) | 28. září | Americké online tržby 275,1 miliardy dolarů od 1. listopadu do 31. prosince, nárůst o 6,7 %; Cyber Monday 15,1 miliardy dolarů; Black Friday 12,9 miliardy dolarů, nárůst o 9,2 % |
| [Deloitte](https://www.deloitte.com/us/en/about/press-room/deloitte-forecasts-holiday-retail-sales.html) | 10. září | Maloobchodní tržby za svátky 1,70 až 1,71 bilionu dolarů, nárůst o 4,0 % až 4,8 %; e-commerce poroste o 7,5 % až 8,4 % |
| [Mastercard Economics Institute](https://www.retailcustomerexperience.com/news/holiday-sales-forecast-predicts-biggest-growth-in-4-years/) | Konec září | Maloobchodní tržby bez aut a pohonných hmot vzrostou od 1. listopadu do 24. prosince o 5,5 %, online o 11 % |

Dva řádky z tiskové zprávy Adobe patří do tvého kalendáře. Adobe čeká v říjnu americké online útraty ve výši 95,8 miliardy dolarů, o 8 % víc, z toho 9,9 miliardy dolarů během Prime Day 6. a 7. října. A očekává, že návštěvnost maloobchodních webů z AI chatů a asistentů v prohlížečích vzroste o 130 % a vyvrcholí na Den díkůvzdání. Někteří zákazníci tak přistanou na stránce tvé kampaně, aniž by kdy otevřeli e-mail, který ji oznamoval.

### Phishingu před sezónou přibývá

[Report Anti-Phishing Working Group za 2. čtvrtletí 2026](https://docs.apwg.org/reports/apwg_trends_report_q2_2026.pdf) napočítal 1 069 681 phishingových útoků, o 10,1 % víc než v prvním čtvrtletí, přičemž útoky typu BEC (kompromitace firemního e-mailu) s bankovními převody vzrostly o 88 %. Dne 17. září [oznámilo](https://www.ic3.gov/PSA/2026/PSA260917) centrum IC3 při FBI, že podvody, při nichž se pachatelé vydávají za státní úřady, způsobily od ledna 2025 ztráty přes 1,6 miliardy dolarů. Vydávání se za někoho jiného poškozuje poctivé odesílatele dvakrát: odběratelé se naučí e-mailům značek nedůvěřovat a poskytovatelé schránek filtrují přísněji. Vynucená politika DMARC je ta část, kterou máš pod kontrolou.

## Co udělat v říjnu

1. **Pošli graf reputace z v1 do důchodu.** Sleduj míru spamu, stav souladu v Postmaster Tools v2 a kódy nedoručení a odkladů podle poskytovatele.
2. **Posuň DMARC z `p=none` na quarantine a pak na reject,** jakmile všichni legitimní odesílatelé projdou kontrolou zarovnání (alignment).
3. **Fakta piš jako text.** Nabídky, kódy, termíny a údaje o objednávkách musí být čitelné i s vypnutými obrázky, aby je asistenti a vyhledávání našli.
4. **Nabídni „opt down“** ještě před špičkou objemu a ověř, že funguje odhlášení jedním kliknutím.
5. **Ber říjen jako hlavní sezónu.** Plánuj kolem Prime Day 6. a 7. října a než přidáš objem ve všední dny, otestuj víkendy a dny kolem špiček. Vracíš do hry spící doménu nebo vychladlý segment? Rozjížděj ho postupně během několika dní, třeba pomocí [postupného odesílání](https://docs.brew.new/create-emails/send-options) v Brew, ne jednou velkou dávkou.
6. **Postav sekvenci pro druhý nákup hned,** načasovanou na čtyři týdny po první sváteční objednávce. Pokud chceš náskok, v naší [knihovně sekvencí](/cs/blog/email-flows) najdeš 151 skutečných sekvencí i se dnem, kdy která zpráva dorazila.
7. **Sepiš si postup kontroly při incidentu,** aby tě příští „4. září“ nedotlačilo ke zbytečnému omezení objemu.
8. **Účtenky a obnovy hesel neposílej z marketingové domény.** Když nějaká akce pošramotí reputaci tvé marketingové domény, nemají to odnést potvrzení objednávek. Přesně na tomhle oddělení stojí [transakční e-maily v Brew](https://docs.brew.new/changelog/posts/transactional-email).
9. **Každý e-mail před odesláním zkontroluj.** Odkazy, velikost obrázků, odkaz pro odhlášení a limit 102 kB, nad kterým Gmail e-mail ořízne, a to přímo na verzi, která odchází. [Audit e-mailu](https://docs.brew.new/create-emails/audit-email) v Brew tyto kontroly udělá za tebe.

## Co v říjnu sledujeme

- Siri AI ve francouzštině, japonštině, korejštině, portugalštině a španělštině, jejíž příchod Apple ohlásil na říjen.
- Decisioning Studio Go od Braze, které má být obecně dostupné od 14. října, a Agentic Standards, které mají přijít také v říjnu.
- Soukromá beta Nova Conversations od Iterable, plánovaná na říjen.
- Jak rychle Postmaster Tools v1 zmizí u zbývajících účtů.
- Výsledky Prime Day, první skutečný test říjnové předpovědi Adobe.

## Novinky v Brew v srpnu a září

Tento report vydáváme my, takže tady je, co jsme za stejné dva měsíce spustili:

- **[Transakční e-maily](https://docs.brew.new/changelog/posts/transactional-email)** (srpen). Obnovy hesel, účtenky a ověřovací kódy odcházejí z Brew jako automatizace z domény s účelem Transakční, bez odkazu pro odhlášení.
- **[Audit e-mailu](https://docs.brew.new/changelog/posts/email-audit)** (srpen). Před odesláním zkontroluje odkazy, obrázky, obsah týkající se odhlášení, velikost po načtení, texty, kompatibilitu s e-mailovými klienty a přístupnost.
- **[Komentáře](https://docs.brew.new/changelog/posts/comments)** (srpen). Komentuj e-mail nebo jednotlivý prvek a označ kolegy, aby kontrola i schvalování probíhaly přímo na návrhu.
- **[Jednotná analytika](https://docs.brew.new/changelog/posts/unified-analytics)** (srpen). Všechny rozesílky v jednom seznamu, s čísly po krocích pro každý e-mail v automatizaci a s odfiltrovanými strojovými otevřeními a prokliky botů.
- **[Sekvence](/cs/blog/email-flows)** (září). 151 skutečných e-mailových sekvencí jiných značek i se dnem, kdy která zpráva dorazila, v aplikaci nebo přes API a MCP.
- **[Klíče organizace](https://docs.brew.new/changelog/posts/organization-keys)** (září). Jeden API klíč nebo jedno MCP připojení pro všechny značky v organizaci.

Všechno ostatní najdeš v [přehledu změn](https://docs.brew.new/changelog/overview).

## Jak jsme report sestavili

Sesbírali jsme oznámení, povinná podání firem, výzkumy a regulatorní dokumenty zveřejněné nebo účinné mezi 1. srpnem a 30. zářím 2026 a k tomu několik starších dokumentů s uvedeným datem tam, kde pomáhají jako výchozí bod. Otevřeli jsme každý zdroj a čísla jsme přebírali přímo z něj. Vynechali jsme anonymní spekulace o akvizicích, předpovědi, které jsme nedokázali dohledat k jejich autorovi, a statistiky, které jsme nenašli v primárním dokumentu. Pokud nám něco uniklo nebo jsme se spletli, dej nám vědět. Vydání opravíme a uvedeme to.

## Časté dotazy

### Co je The State of Email?

Měsíční report Brew o tom, co se změnilo pro e-mailové marketéry: poskytovatelé schránek, doručitelnost, platformy, data, regulace a nadcházející sezóna. Každé vydání odkazuje na své zdroje a data, která firmy uvádějí o vlastních zákaznících, jako taková označuje.

### Co se v e-mailovém marketingu změnilo v září 2026?

Apple 14. září vydal iOS 27 se Siri AI, AI Overviews ve vyhledávání služby Gmail se 15. září dostaly k placeným tarifům po celém světě (s výjimkou osobních účtů v EHP, Spojeném království, Švýcarsku a Japonsku), Google pokračoval ve vyřazování Postmaster Tools v1 a jeho přehledů reputace, Microsoft měl mezi 31. srpnem a 9. zářím tři incidenty Exchange Online a mnoho e-mailových platforem rozšířilo, co můžou dělat externí AI agenti.

### Změnil Gmail v roce 2026 požadavky na hromadné odesílatele?

V srpnu ani září ne. Doporučení držet míru spamu pod 0,1 % a nikdy nedosáhnout 0,3 % se nezměnilo a Gmail od listopadu 2025 zpřísňuje vymáhání, včetně dočasného a trvalého odmítání pošty, která požadavky nesplňuje.

### Jaká je v roce 2026 dobrá míra otevření e-mailů?

Spolehlivá odpověď platná napříč firmami neexistuje. Zveřejněné benchmarky za rok 2026 se pohybují od 11 % do 43 %, protože počítají různě a různě zacházejí s otevřeními z Apple Mail Privacy Protection. Porovnávej se s vlastní historií na stejné platformě a cíle stanovuj podle prokliků, konverzí a tržeb na příjemce. Pokud tvoje platforma započítává strojová otevření, vypadá tvoje míra vyšší, než ve skutečnosti je. Brew rozpoznaná strojová otevření a prokliky botů ve výchozím nastavení odfiltruje a zákazníci Brew měli po jejich odstranění v srpnu a září 2026 průměrnou míru otevření 35,6 %.

### Jaká je dobrá míra prokliku z otevření?

MailerLite uvádí průměr 6,81 % a Brevo označuje za typické rozpětí 10 % až 20 %. Zákazníci Brew měli v srpnu a září 2026 průměrně 42 %, tedy proklik zhruba u 15 % doručených e-mailů. Platformy, které strojová otevření filtrují, vykazují vyšší míru prokliku z otevření, protože mají menší jmenovatel, takže férovější srovnání mezi platformami nabízí míra prokliku vztažená k příjemcům.
