“1 dolara 36 dolar” ROI rakamı nereden geliyor, neden plana temel olamaz? E-posta ROI’nizi tam maliyet, tıklama ilişkilendirmesi ve kontrol grubuyla ölçün.

E-posta ROI’si, e-posta programınızın ürettiği kârın programı yürütmenin maliyetiyle karşılaştırılmasıdır. Sunumların çoğu “harcanan her 1 dolara 36 dolar” rakamını aktarır; bu, pazarlamacıların getirilerini ne olarak beyan ettiğine dair bir anket ortalamasıdır. Bunu kimse ölçmedi ve rakam sizin programınız hakkında hiçbir şey söylemiyor.
Aşağıda 36 dolarlık rakamın nereden geldiğini ve onun yerine kullandığımız yöntemi bulacaksınız: Her maliyeti sayın, ilişkilendirme kurallarını önceden belirleyin ve e-postanın neye yol açtığını görmek için bir kontrol grubu (holdout) kullanın.
Rakam, pazarlamacılarla yapılan iki ankete dayanıyor: ABD’de Litmus’un, Birleşik Krallık’ta ise Data & Marketing Association’ın (DMA) anketlerine.
Litmus, 2018’de “38:1” oranını yayımladı. “The ROI for Email Marketing: The Good News and the Bad News” başlıklı yazısı, kaynak olarak “dünya genelinde 372 pazarlamacıyla yapılan bir Litmus anketini” gösteriyor ve markaların yalnızca %30’unun e-posta ROI’sini “iyi ya da çok iyi” ölçebildiğini söylüyor. 11 Ekim 2018 tarihli basın bülteni ise araştırmanın “dünya genelinde yaklaşık 400 pazarlamacıdan alınan verilere dayandığını” belirtiyor.
“Why You Should Invest in Email Now More Than Ever” yazısına göre oran 2019’da 42:1’e yükseldi. Ardından 2.000’den fazla pazarlama profesyoneliyle yapılan bir anket olan State of Email Report, Fall 2020 şunu söyledi:
“E-posta programlarının anonim olarak bildirilen ROI’si düştü. 2019’daki 42:1’den 2020’de 36:1’e geriledi.”
36 dolarlık rakam işte bu. Rapor birkaç sayfa sonra, katılımcıların “dörtte birinden azının, şirketlerinin e-posta pazarlaması çalışmalarının ROI’sini iyi ya da çok iyi ölçtüğüne inandığını” ve “%45’inin ölçümün zayıf, çok zayıf ya da hiç olmadığını belirttiğini” ekliyor.
Litmus bu rakama hâlâ dayanıyor. Haziran 2025’te güncellenen e-posta ROI sayfası, “E-posta ortalamada harcanan her dolar için 36 dolarlık ROI sağlıyor” cümlesiyle açılıyor. Temmuz 2025 tarihli ROI infografiği de rakamlarının “Litmus’un 2020 State of Email anketinden türetildiğini” söylüyor.
DMA’nın Marketer Email Tracker raporu, sorusunu grafiğin hemen yanında veriyor: “E-posta pazarlamasına harcadığınız her sterlin için yaklaşık ne kadar getiri elde ediyorsunuz?” 2019 raporu ve 2021 raporu aşağıdaki yanıtları veriyor.
| Kaynak | Yayımlanma | Rakam | Örneklem | Yöntem |
|---|---|---|---|---|
| Litmus, 2018 | Ağustos–Ekim 2018 | 38:1 | 372 pazarlamacı (basın bülteninde “yaklaşık 400”) | Anket |
| Litmus, 2019 | Ağustos 2019 | 42:1 | Belirtilmemiş | Anket |
| Litmus, State of Email Fall 2020 | Eylül 2020 | 36:1 | 2.000’den fazla pazarlamacı | “Anonim olarak bildirilen” |
| DMA Marketer Email Tracker 2019 | 2019 | £1 başına £42,24 | Birleşik Krallık’tan 197 pazarlamacı, Ocak 2019 | Çevrim içi anket, “yaklaşık getiri” |
| DMA Marketer Email Tracker 2021 | 2021 | £1 başına £38,33 | Birleşik Krallık’tan 213 pazarlamacı, Nisan 2021 | Çevrim içi anket, “yaklaşık getiri” |
Beyana dayalı. Her veri noktası, ROI’yi iyi ölçtüğünü söyleyenlerin dörtte birden az olduğu bir gruptaki bir pazarlamacının tahmini. Tahminlerin ortalamasını almak onları ölçüme dönüştürmez.
Geliri kimse tanımlamadı. Katılımcılardan biri bir açılmadan sonraki 30 gün içinde gelen her siparişi sayarken bir diğeri yalnızca tıklamayla gelen ve 24 saat içinde verilen siparişleri sayıyor olabilir. 36’dan farklı bir sonuç bulursanız programınızın mı daha kötü, yoksa kurallarınızın mı daha katı olduğunu anlayamazsınız.
Bir ortalama, marjinal getiri değil. O dönem Litmus’un araştırma direktörü olan Chad White, 2018 basın bülteninde “bu uçuk ROI’lerin aslında kötü yönetimin bir işareti” olduğunu ve şirketlerin ROI “20:1’e daha yakın bir düzeye, hatta daha da aşağıya” düşene kadar yatırım yapması gerektiğini söylemişti. Bütçe kararları, genellikle daha düşük olan bir sonraki doların getirisine göre verilir.
Yayıncı e-posta araçları satıyor. CMO’s Guide to Email ROI, aynı anket verilerini kullanarak Litmus Email Analytics kullanan markaların “ortalamada 45:1 ROI elde ettiğini” söylüyor. Doğru olabilir. Ama aynı zamanda pazarlama. Bu seriyi bir firma araştırması olarak değerlendirin.
Maliyetler ve gelir için tek bir dönem kullanın; genellikle bir ay. En önemli kalemler aşağıdaki dördüdür. Daha uzun bir kontrol listesi için e-posta pazarlamasında ROI yazımıza göz atın.
| Maliyet kalemi | Nasıl hesaplanır | Sık yapılan hata |
|---|---|---|
| Platform | Aylık ESP ücreti ile kota aşımları, ayrılmış IP’ler ve ücretli ek paketler | Yalnızca temel planı saymak |
| Çalışanlar | E-postaya harcanan aylık saatlerin, genel giderleri de içeren saatlik maliyetle (maaş artı genel giderler) çarpımı | İnceleme, kalite kontrol ve mühendislik süresini dışarıda bırakmak |
| Kreatif ve araçlar | Tasarım araçları, görsel lisansları, test ve analiz araçları, ajans ya da serbest çalışan ücretleri; paylaşılıyorsa orantılı olarak | Paylaşılan araçların maliyetinin %100’ünü e-postaya yazmak |
| Liste edinme | Ücretsiz içerik teklifleri (lead magnet), kayıt teşvikleri ve ücretli liste büyütme; bir abonenin beklenen ömrüne yayılarak | Başka bir bütçede durduğu için hesaba katmamak |
Yalnızca e-postaya özel indirimler de sayılır; ya burada ya da gelirden düşülerek, ama ikisinde birden değil.
İlişkilendirilen gelir, araçlarınızın seçtiğiniz bir kurala göre e-postaya yazdığı gelirdir. Nedensellik hakkında hiçbir şey kanıtlamaz, ama her gönderim için elinizde olur.
Bir kural, siparişin hangi etkileşime (tıklama, açılma ya da teslim) yazılacağını ve bu etkileşimden sonra ne kadar süre daha sayılacağını belirler. Varsayılan ayarlar araçtan araca değişir. Klaviyo’nun ilişkilendirme dokümantasyonuna göre yeni hesaplar, “e-posta tıklamaları için 5 gün” ve “e-posta açılmaları için 5 gün” aralığıyla son temas (last-touch) modelini kullanır. Google Analytics 4 ise çoğu önemli etkinlik için varsayılan olarak 90 günlük bir geriye dönük inceleme aralığı, model olarak da veriye dayalı ilişkilendirme kullanır. Bu yüzden ESP’niz ile GA4 farklı sonuçlar verecektir ve ikisi de hatalı değildir.
Biz tıklamaya dayalı son temas modelini, müşterilerin satın alma kararı için harcadığı süreye uyan bir aralıkla kullanırdık: anlık alışveriş kararlarının verildiği e-ticarette 1 ila 5 gün, üzerinde düşünülerek yapılan satın alımlarda ve SaaS deneme sürelerinde 14 ila 30 gün. Kuralı her rapora yazın ve çeyreğin ortasında değiştirmeyin.
Apple, Mail Privacy Protection özelliğini 7 Haziran 2021’de duyurdu ve özelliğin “göndericilerin kullanıcı hakkında bilgi toplamak için görünmez pikseller kullanmasını engellediğini” söyledi. Apple’ın gizlilik sayfasına göre “Protect Mail Activity” ayarı, “e-postayla etkileşime geçip geçmediğinizden bağımsız olarak uzak içeriği varsayılan olarak arka planda indirir.”
Bu yüzden açılmaya dayalı aralıklar, e-postayı belki hiç görmemiş kişilerin siparişlerini de e-postaya yazar. Klaviyo’nun dönüşüm izleme makalesi, “Biri e-postayı açarsa ya da tıklarsa veya Apple Mail Privacy Protection (MPP) e-postayı otomatik olarak açarsa dönüşümler izlenir” diyor ve MPP kaynaklı açılmaları hariç tutmaya yarayan bir ayar sunuyor. Kullandığınız araçtaki karşılığını kontrol edin ya da açılmaları tamamen devre dışı bırakın. Açılmaların hâlâ neyi anlattığını e-posta metrikleri yazımız ele alıyor.
Google’ın kampanya URL’si rehberi, utm_source, utm_medium ve utm_campaign parametrelerini listeler ve örnek medium değeri olarak “email” değerini verir. Bunları her bağlantıda tutarlı biçimde kullanın:
https://example.com/spring?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=2026-03-spring-sale&utm_content=hero-buttonAlıcı başına gelir (RPR), teslim edilen 1.000 e-posta başına gelir (RPM), gönderim başına gelir ve abone başına aylık gelir; bu dört metrik gönderimleri, ayları ve segmentleri eşit koşullarda karşılaştırmanızı sağlar.
Revenue per recipient (RPR) = attributed revenue / delivered emails
Revenue per 1,000 delivered (RPM) = RPR x 1,000
Revenue per send = attributed revenue credited to one send
Revenue per subscriber per month = email revenue in the month / average subscribed contacts emailed (holdout excluded)Geri dönen e-postalar RPR’yi aşağı çekmesin diye gönderilen değil, teslim edilen e-posta sayısına bölün. En işe yarayanı abone başına aylık gelirdir, çünkü onu bir aboneyi edinmenin maliyetiyle karşılaştırabilirsiniz.
Kontrol grubu (holdout), listenizden rastgele seçilen ve bilerek e-posta göndermediğiniz bir kesimdir. Belirli bir sürenin sonunda kişi başına satın alımlardaki farkın, e-posta gönderilen grubun büyüklüğüyle çarpımı e-postanın yol açtığı geliri verir. İlişkilendirme, satın almadan önce kimin tıkladığını gösterir. Kontrol grubu ise e-posta olmasa da ne olacağını gösterir.
Gereken büyüklük, referans satın alma oranınıza ve önemsediğiniz en küçük artışa bağlıdır. Braze’in kontrol grubu yönergeleri, grubun 1.000 kullanıcıdan küçük olmamasını ve hedef kitlenin %10’unu aşmamasını, 10.000’in altındaki hedef kitlelerde ise %15’e kadar çıkılabileceğini söylüyor. Bu bir alt sınırdır. Tablo, %95 güven düzeyi ve %80 istatistiksel güçle, havuzlanmamış varyans (unpooled variance) kullanan bir iki oran testine dayanıyor; Evan Miller’ın hesaplayıcısı eşit bölmeli rakamları aynen veriyor, A/B testi rehberimiz de aynı mantığı gönderimlere uyguluyor.
| 30 günlük referans satın alma oranı | Saptanacak artış | Grup başına, 50/50 bölme | Toplam liste, %10 kontrol grubu | Toplam liste, %5 kontrol grubu |
|---|---|---|---|---|
| %2 | %10 (%2,0’dan %2,2’ye) | 80.700 | 431.500 | 813.600 |
| %2 | %20 (%2,0’dan %2,4’e) | 21.100 | 108.900 | 204.400 |
| %2 | %30 (%2,0’dan %2,6’ya) | 9.800 | 48.900 | 91.300 |
| %5 | %10 (%5,0’dan %5,5’e) | 31.200 | 167.300 | 315.400 |
| %5 | %20 (%5,0’dan %6,0’a) | 8.200 | 42.200 | 79.200 |
20.000 kişilik bir liste, bir konu satırını değil, programın tamamını test etmelidir. Birkaç büyük sipariş abone başına geliri ciddi biçimde oynatabilir; bu yüzden testi satın alma oranı üzerinden yapın, geliri ise aralığıyla birlikte raporlayın.
Testi en az bir satın alma döngüsü boyunca ve asla dört haftadan kısa olmamak üzere sürdürün. Aynı kişiler sonsuza kadar dışarıda kalmasın diye grupları bir ya da iki çeyrekte bir yeniden rastgele belirleyin. Kontrol grubunu %5 ila %10 arasında tutun; çünkü kontrol grubu, kabaca kendi büyüklüğü ile abone başına artımlı gelirin çarpımı kadar gelirden vazgeçmeniz anlamına gelir.
Buradaki her rakam uydurmadır, bir kıyaslama değildir.
120.000 abonesi olan bir mağaza, 30 gün boyunca 12.000 kişiyi (%10) kontrol grubunda tutuyor ve geri kalanına her zamanki gibi e-posta gönderiyor: dört kampanya ve otomasyonlar. Ortalama sipariş tutarı $75, brüt kâr marjı %45.

Bir ay, iki ölçüm. İlişkilendirme e-postaya $64.000 yazıyor. Kontrol grubuna göre ise e-postanın yol açtığı gelir yaklaşık $32.400.
COSTS (month)
Platform $1,000
People: 60 h x $85 $5,100
Creative and tools $600
List acquisition, amortized $1,300
Total cost $8,000
ATTRIBUTED (5-day click window, from the ESP)
Attributed revenue $64,000
Delivered emails 420,000
RPR = 64,000 / 420,000 $0.152 (RPM $152)
Revenue per subscriber/month $0.59 (64,000 / 108,000)
Revenue ratio = 64,000 / 8,000 8:1
INCREMENTAL (all orders, from the store)
Emailed group purchase rate 2.4% (2,592 of 108,000)
Holdout purchase rate 2.0% (240 of 12,000)
Incremental revenue per emailed subscriber
= (0.024 - 0.020) x $75 $0.30
Incremental revenue = 0.30 x 108,000 $32,400
Incremental gross profit = 32,400 x 0.45 $14,580
Incremental profit ROI = (14,580 - 8,000) / 8,000 = 82%İlişkilendirme 8:1 diyor. Kontrol grubu ise e-postanın harcanan her dolar için $1,82 brüt kâr getirdiğini söylüyor. Planınızı ikincisine göre yapın.
Bir uyarı: 12.000 kişilik bir kontrol grubunda, satın alma oranı farkının %95 güven aralığı yaklaşık 0,13 ile 0,67 puan arasındadır; bu da kabaca $10.800 ile $54.000 arasında artımlı gelir demektir. Bu aralık yaklaşık -%39 ile %204 arasında bir kâr ROI’sine karşılık gelir ve sipariş tutarını sabit kabul eder; oysa sipariş tutarı sabit değildir. Bir aylık veri, e-postanın büyük olasılıkla gelir kattığını söyler, ama henüz kendi maliyetini karşıladığını söylemez. Birkaç ay daha veri topladıkça aralık daralır.
E-postanın etkisi tekrar eden satın alımlar, müşteri kaybı ya da yenilemeler üzerinden zamanla birikiyorsa aylık rakamlar e-postanın katkısını eksik gösterir. Uzun süre devam eden bir kontrol grubu bu etkiyi 6 ya da 12 ay içinde yakalar:
LTV uplift per subscriber = (12-month revenue per emailed subscriber
- 12-month revenue per holdout subscriber) x gross marginYani abone başına LTV artışı, e-posta gönderilen abone başına 12 aylık gelir ile kontrol grubundaki abone başına 12 aylık gelir arasındaki farkın brüt kâr marjıyla çarpımıdır.
Abone başına artımlı gelir, liste büyütmenin değerini de belirler. Örnekte bir abone ayda $0,30 × %45 = $0,135 brüt kâr değerindedir. Bir aboneyi edinmenin maliyeti $2,00 ise yatırımın geri dönüşü yaklaşık 15 ay sürer. Ücretli büyümeye yatırım yapmadan önce müşteri kaybı ve abonelikten çıkma oranlarınızı kontrol edin.
Bu yöntemin etkileşim tarafını Brew sağlar. Gelir verisi ise mağazanızdan ya da faturalandırma sisteminizden gelir.
Etkileşim raporlaması. Analizlerdeki genel bakış ekranı; gönderilen, teslim edilen, açılan, tıklanan ve geri dönen e-postaları, şikâyetleri ve abonelikten çıkmaları, her biri için oranlarıyla birlikte gösterir. Açılma sayılarına otomatik açılmalar, tıklama sayılarına da bot tıklamaları dâhil edilmez. Ajanlar aynı rakamları get_email_analytics MCP aracından, kodunuz ise /v1/analytics uç noktasından alır. Ayrıntılar için analizleri okuma dokümantasyonuna göz atın.
Gelir verisi kendi analiz aracınızda durur. Temel metrikler dokümantasyonuna göre dönüşümler “Brew içinde değil, kendi analiz platformunuzda izlenir.” Bağlantıları UTM parametreleriyle etiketleyin ve siparişleri GA4’te ya da mağazanızda sayın.
Tıklamaları siparişlerle eşleştirme. Olay raporu (get_email_analytics ya da /v1/analytics/events), her olay için zaman, olay türü, alıcı, gönderim ve e-posta bilgilerini içeren bir satır döndürür. Kendi aralığınızı uygulamak için tıklama satırlarını e-posta adresi ve zaman damgası üzerinden siparişlerle eşleştirin.
Kişilerdeki sipariş verileri. Shopify ve Stripe entegrasyonları, mağaza ve faturalandırma olaylarıyla otomasyonları tetikler ve shopify_last_order_total, shopify_last_order_at ve stripe_lifetime_value_cents gibi alanları her kişiye senkronize eder. Bunları ilişkilendirme için değil, segmentasyon ve tutarlılık kontrolleri için kullanın.
Kontrol grupları. Otomasyonlardaki Dallanma düğümü kişileri rastgele bir yüzdeye göre değil, filtreye göre yönlendirir. Bu yüzden rastgele işareti kendi verilerinizde üretin, bunu özel bir kişi alanına yazın (CSV içe aktarma ya da POST /v1/contacts ile) ve bu işareti taşıyan kişileri gönderim yapılan hedef kitlelerden hariç tutun.
Bu, ölçülmüş bir sonuç değil, Litmus’un 2020 State of Email anketinde pazarlamacıların beyan ettiği rakamların ortalamasıdır. Aynı raporda katılımcıların dörtte birinden azı, şirketlerinin e-posta ROI’sini iyi ölçtüğünü söylüyor. Sizin ROI’niz çok daha yüksek ya da çok daha düşük olabilir.
Artımlı brüt kârı toplam maliyetini aşan (kâr ROI’si %0’ın üzerinde olan) her program kendi maliyetini karşılar. Yayımlanan ortalamalar tanımlanmamış gelir kurallarına dayanır; bu yüzden kendi ROI’nizi sabit tanımlarla aydan aya takip edin.
Kâra dayalı hesap şöyledir: (artımlı brüt kâr eksi e-posta programı maliyeti) bölü e-posta programı maliyeti. Elinizde yalnızca ilişkilendirilen gelir varsa (ilişkilendirilen gelir eksi maliyet) bölü maliyet sonucunu, ilişkilendirme aralığını belirterek raporlayın. Artımlı rakamı kontrol grubu sağlar.
Satın alma döngünüze uyan, tıklamaya dayalı bir aralık: anlık alışveriş kararlarının verildiği e-ticarette genellikle 1 ila 5 gün, üzerinde düşünülerek yapılan satın alımlarda ya da deneme sürelerinde 14 ila 30 gün. Açılmaya dayalı aralıkları kullanmayın, çünkü Apple Mail Privacy Protection izleme piksellerini e-postayı biri okusun ya da okumasın yükler.
Önemsediğiniz artışı saptayabilecek kadar büyük. %2’lik bir satın alma oranında, %95 güven düzeyi ve %80 istatistiksel güçle %20’lik bir artışı bulmak için toplamı yaklaşık 109.000 kişi olan bir listede, %10’luk kontrol grubunda yaklaşık 10.900 kişi gerekir. Braze’in en az 1.000 kişi ve en fazla hedef kitlenin %10’u yönergesi bir garanti değil, bir alt sınırdır.
